(06/07/2001)

Large group attends meeting

The following is the unofficial minutes from the Calhoun County Board of Education meeting held on June 4th

MEMBERS PRESENT: Juanita Berdine, Ralph Cunningham, Richard Fitzwater, Carlene Frederick and Burl Simers Ronald Blankenship, Secretary

ABSENT: None

The meeting was called to order by President, Richard Fitzwater at 7:00 p.m.

MINUTES: Mrs. Frederick moved and Mr. Simers seconded that the minutes of the May 7, 2001 meeting be approved as amended. Motion carried unanimously.

DELEGATIONS: A retirement plaque was presented to Jack Downs by Superintendent Ronald Blankenship.

Brian Evans addressed the Board regarding use of lights at the old baseball field with permission being granted.

Kelley Houchin, CCACC, requested use of the Wayne Underwood field for home football games this fall. The Board took the matter under advisement.

Kathy Nichols addressed the Board regarding one day a month planning for elementary schools. No action taken.

REPORTS: Mrs. Frederick reported on the May 10, 2001 RESA board meeting.

Mr. Cunningham reported on the May 22, 2001 Calhoun-Gilmer Career Center Administrative Council meeting.

Mr. Blankenship reported on the elementary schools' school calendar request and the Reading and Writing Institute Grant.

Donnie Pitts reported on the athletic complex/bus garage.

NEW BUSINESS: Mr. Cunningham moved and Mrs. Berdine seconded that the following new business be approved as presented:

A. Schedule of Board Meeting Dates 2001-2002

B. Out of County Transfer Requests

1. Darrenger Fluharty - Grade 2 - From Ritchie County to Calhoun County
2. Randy Fluharty - Grade 4 - From Ritchie County to Calhoun County
3. William J. Hall - Grade 5 - From Braxton County to Calhoun County
4. Ashley McCracken - PreK - From Calhoun County to Clay County
5. Kathlyn McCracken - Grade K - From Calhoun County to Clay County
6. Brittany Primm - Grade 9 - From Roane County to Calhoun County
7. Cassandra Roberts - Grade 5 - From Gilmer County to Calhoun County
8. Jessica Stull - Grade 10 - From Ritchie County to Calhoun County
9. Ashley Tanner - Grade K - From Calhoun County to Clay County
10. Tyler Tanner - PreK - From Calhoun County to Clay County

C. Volunteer Agreement - Miriam Miller - Pleasant Hill School

D. Board Member Pay - Effective April 13, 2001

E. Out-of-State Conference Request - Tony Russell - Washington, D.C. - July 9-10, 2001

F. Pleasant Hill Sewage Plant Renovation Contract - Ashco-a-Corporation - $38,968.00

G. Calhoun Middle School Handbook

H. Calhoun High School Handbook

I. Contracts for Transporting Students

1. Thomas Cooper
2. Melinda Cosner
Motion carried unanimously.

PERSONNEL: Mr. Cunningham moved and Mrs. Frederick seconded that the Board enter into executive session at 7:41 p.m. for discussion of personnel. Motion carried unanimously.

Mr. Cunningham moved and Mrs. Frederick seconded that the Board reconvene in regular session at 9:01 p.m. Motion carried unanimously.

Upon the Superintendent's recommendation, Mrs. Frederick moved and Mr. Cunningham seconded that the following persons be employed:

A. Rescind Reductions In Force

1. Sherry Butt
2. Vicki Hardway
3. Richard Trites
4. Carla Taylor

B. Resignations/Retirements

1. John Downs III - Effective June 13, 2001
2. Ava Dawn Mitchell - Effective August 1, 2001

C. Job Postings

1. Mathematics Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
2. Language Arts/Social Studies Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
3. Language Arts Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
4. Recreation Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
5. Art Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
6. Distance Learning Teacher - Calhoun High School Summer Institute
7. Drivers Education Teacher - Calhoun High School Summer Institute
8. Counselor - Calhoun High School Summer Institute
9. Production Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
10. Reteach Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
11. Bridges Teacher (1/2 time) - Pleasant Hill Summer Academy
12. Bridges Teacher (Full Time) - Pleasant Hill Summer Academy
13. Emerging Literacy Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
14. Emerging Literacy Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
15. Production Teacher - Arnoldsburg Summer Academy
16. Reteach Teacher - Arnoldsburg Summer Academy
17. Computer Assistant - Pleasant Hill Energy Express
18. Computer Assistant - Pleasant Hill Summer Academy
19. Computer Assistant - Arnoldsburg Energy Express
20. Computer Assistant - Arnoldsburg Summer Academy
21. Custodian - Pleasant Hill Summer Programs
22. Custodian - Arnoldsburg Summer Programs
23. Custodian - Calhoun Middle/High School Summer Programs
24. Cook - Arnoldsburg Summer Programs
25. Cook - Pleasant Hill Summer Programs
26. Cook - Calhoun Middle/High School Summer Programs
27. Cook - Band/Athletic Camp
28. Substitute Cooks (2) - Summer Programs
29. Bus Operator - Band/Athletic Camp (North)
30. Bus Operator - Band/Athletic Camp (South)
31. Bus Operator - Summer Programs (North)
32. Bus Operator - Summer Programs (North)
33. Bus Operator - Summer Programs (South)
34. Bus Operator - Summer Programs (South)
35. First Grade - Arnoldsburg School
36. Third Grade - Arnoldsburg School
37. Aide IV - Calhoun Middle-High/Arnoldsburg
38. Director of Curriculum and Instruction
39. Student Mentor - Calhoun Middle School
40. Student Mentor - Calhoun Middle School
41. Student Mentor - Calhoun Middle School
42. Student Mentor - Arnoldsburg
43. Student Mentor - Arnoldsburg
44. Student Mentor - Pleasant Hill
45. Student Mentor - Pleasant Hill
46. Student Mentor - Pleasant Hill
47. Math/Science Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
48. Temporary ½ Time Multi-Classified Service Personnel
49. Science Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
50. ½ Time Instrumental Music Position - Calhoun Middle/High School
51. ½ Time Chemistry Position - Calhoun High School

D. Employment

1. Tim Davis - Mathematics Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
2. Betty Westfall - Language Arts/Social Studies Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
3. Linda Jarvis - Language Arts Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
4. Russell Ferrell - Recreation Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
5. Leah Offutt - Art Teacher - Calhoun Middle School Summer Institute
6. Gary Knight - Distance Learning Teacher - Calhoun High School Summer Institute
7. Mike McCartney - Drivers Education Teacher - Calhoun High School Summer Institute
8. Debra Cunningham - Counselor - Calhoun High School Summer Institute
9. Darlene Vanhorn - Production Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
10. Kristie Ritchie - Reteach Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
11. Patricia Haught - Bridges Teacher (1/2 time) - Pleasant Hill Summer Academy
12. Kelli Whytsell - Bridges Teacher (Full Time) - Pleasant Hill Summer Academy
13. Patricia Haught - Emerging Literacy Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
14. Kelli Whytsell - Emerging Literacy Teacher - Pleasant Hill Summer Academy
15. Janice Westfall - Production Teacher - Arnoldsburg Summer Academy
16. Renita Benson - Reteach Teacher - Arnoldsburg Summer Academy
17. Nancy Taylor - Computer Assistant - Pleasant Hill Energy Express
18. Bette Ritchie - Computer Assistant - Pleasant Hill Summer Academy
19. Mildred Arnold - Computer Assistant - Arnoldsburg Energy Express
20. Carolyn Nester - Computer Assistant - Arnoldsburg Summer Academy
21. Tim Abel - Custodian - Pleasant Hill Summer Programs
22. Fred Waybright - Custodian - Arnoldsburg Summer Programs
23. Joyce Holbert - Custodian - Calhoun Middle/High School Summer Programs
24. Earlene Thomas - Cook - Arnoldsburg Summer Programs
25. Barbara Tingler - Cook - Pleasant Hill Summer Programs
26. Margaret Kirby - Cook - Calhoun Middle/High School Summer Programs
27. JoAnn Heiney - Cook - Band/Athletic Camp
28. Rhonda Deweese - Substitute Cook - Summer Programs
29. Charles Heiney - Bus Operator - Band/Athletic Camp (North)
30. Tim Whipkey - Bus Operator - Band/Athletic Camp (South)
31. Bill Cunningham - Bus Operator - Summer Programs (North)
32. Bronson Hickman - Bus Operator - Summer Programs (North)
33. Mitch Morgan - Bus Operator - Summer Programs (South)
34. Calvin Nicholas - Bus Operator - Summer Programs (South)
35. Judy Prusack - Grade 1 - Arnoldsburg School
36. Bill Queen - Grade 3 - Arnoldsburg School
37. Catherine Lou Johnson - Aide IV - Calhoun Middle-High/Arnoldsburg
38. Gregory Cartwright - Director of Curriculum and Instruction
39. Matthew Holloway- Student Mentor - Calhoun Middle School
40. April Bunch - Student Mentor - Calhoun Middle School
41. Chandra Wood- Student Mentor - Calhoun Middle School
42. Leah Fiedorczyk- Student Mentor - Arnoldsburg
43. Phillip Perkins - Student Mentor - Arnoldsburg
44. Jaden Beall - Student Mentor - Pleasant Hill
45. Casey Harris - Student Mentor - Pleasant Hill
46. Scottie Westfall III - Student Mentor - Pleasant Hill
47. Donald Price - Lights On Coordinator Calhoun High School
48. Daniel Cosgrove - Lights On Coordinator Arnoldsburg
49. Deborah Hartshorn - Lights On Coordinator Calhoun Middle School
50. Jean Simers - Lights On Coordinator Pleasant Hill
51. Melinda Fitzwater - Special Education Teacher Calhoun Middle/High School
52. Vivian Dye - Lights On Accountant II - Effective: June 13, 2001
53. Doyle Hupp - Head Girls Varsity Basketball Coach
54. Lisa Hall - Assistant Girls Varsity Basketball Coach
55. Scottie Westfall II - Middle School Girls Basketball Coach
56. Paul Goodrich - Middle School Wrestling Coach
57. Gina Gherke - Grade 2 - Pleasant Hill - Transfer from Arnoldsburg
58. Sandra Weaver - Varsity Cheerleading Coach - Calhoun High School

E. Supplemental Pay Schedule

F. Reclassification - Charles W. Jarvis from Custodian IV to Sanitation Plant Operator - Effective: July 1, 2000

Motion carried with Mr. Simers and Mrs. Frederick voting no on Item E. Mr. Simers voted no on Item F.

FINANCE: Mr. Cunningham moved and Mr. Simers seconded that the following financial matters be approved:

A. Invoices - $277,392.14
B. Supplements - $165,646.82
C. Transfers - $105,149.38
D. Financial Statement - April
E. Permission to Pay Invoices through June 30, 2001

BOARD CONCERNS: Middle School trip and eighth grade mathematics.

ADJOURNMENT: Mr. Cunningham moved and Mr. Simers seconded that the meeting adjourn at 9:17 p.m. with the next meeting July 9, 2001 at 7:00 p.m. at the Board of Education Office. Motion carried unanimously.

Others Present: Pat Bell, Chris Bennett, Neal Benson, Tim Davis, Jack Downs, Brian Evans, Jessi Evans, Cheryl Fiedorczyk, Deb Goff, Martha Haymaker, Kelley Houchin, Jane Lynch, Kathy Nichols, Michael Offutt, Donnie Pitts, Roger Propst, Connie Roberts, Peig Schmitz, Sandy Weaver, Bob Weaver, Kathy Wood


Hur Herald ©from Sunny Cal
The information on these pages, to the extent the law allows, remains the exclusive property of Bob Weaver and The Hur Herald. information cannot be not be used in any type of commercial endeavor, or used on a web site without the express permission of the owner. Hur Herald published printed editions 1996-1999, Online ©Hur Herald Publishing, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019